Gallery 2023-03

V1991  " YES x NO    "

YES has positive vibes. 

YES has strong feelings no bad motives nor fights. Try to fly with YES higher and higher. Question yourself, open your mind. You can see the YES or NO floating in the sky. 

Acrylic on canvas  100x70x2 cm

FOR SALE

           

V1395  " Break dance  "

If you fight, your heart is closed. Hold me tight, we can´t make a toast. Ups and downs dancing soft arroud., We can´t see clarity on the ground. Find your love, it all makes sence, It´s a dance of love not a break dance. 

Acrylic on canvas  100x70x2 cm 

                             FOR SALE   

V4891  " Sky touch "

Sky touch Can you touch the sky and see my face ? Can you touch my heart and not hesitate? Can you recognize the special voice between the strangers ? You can feel that space and see all your angels.  

Acrylic on canvas 100x70x2 cm  

           FOR SALE

V9499  " Sebeláska   "

Milovat sám sebe znamená vzít si kousek z nebe. Sundat vrstvy šatů, co chrání moji zář. Cítit půdu pod nohama a tlukot přírody, vše spojit v jeden moment naplnění. Milovat sám sebe je žít v harmonii bez emočního otupění.  

Loving myself is like taking part as clouds up there, Hearing the heart of nature beating up and all you can share. Loving myself means all parts of life connect into one moment. Open the door to your enemy or a stranger with a good heart, there are no questions nor answers, we are all the same...people with loving hearts.

Acrylic on canvas 2 pc 50x70x2 cm              FOR SALE

V9723 "  Sen  "

Věřím v nebe a věřím také v sebe.

Věřím v lásku, co tahá srdce na provázku. Věřím v sen, co v noci se mi zdává, když "ráno" otevře své oči a noc se líně loučí.

Já věřím v noční skládanku, když noc mi dává svoji hádanku. A dřív než otevře mi svou náruč s odpovědí, já opět věřím v lásku i v zapomnění.

.Acrylic on canvas 100x80x2 cm

FOR SALE

 

V5381  "  Kiss_is  "

Kisses are greetings from other´s hearts. 

Don´t drink these kisses too wildly or too fast. 

It´s a bridge to the other side to feel more happiness and lights more than sadness or fights. Kisses bring you a lot of pleasure, let´s be suprised with a little treasure.


Acrylic on canvas 4 pc 20x20x2 cm 

FOR SALE

          


https://www.singulart.com/en/artist/veronika-sl%C3%ADvov%C3%A1-54712?campaign_id=1049